W dzisiejszym ziołowym wtorku omawiamy lukrecję gładką (glycyrrhiza glabra)

OPIS

Lukrecja to wieloletnia roślina o fioletowych, liliowych (czasami białych) kwiatach. Z punktu widzenia ziołolecznictwa najbardziej interesuje nas korzeń. Rodzajowa nazwa lukrecji wywodzi się od greckich słów glykos i rhiza, czyli w tłumaczeniu "słodki korzeń".WYSTĘPOWANIE I UPRAWA

Lukrecja w stanie dzikim rośnie głównie w Azji, ale uprawia się ją w wielu krajach, w tym w Polsce.W ziołolecznictwie wykorzystujemy korzeń i to on jest zbierany - prawidłowo wysuszony ma żółtawy kolor.

NAJWAŻNIEJSZE SUBSTANCJE CZYNNE

Korzeń lukrecji zawiera między innymi kwas glicyryzynowy, który działa pomocniczo w leczeniu nadciśnienia, marskości wątroby oraz wrzodów żołądka. Wykazuje też właściwości łagodzące, przeciwalergiczne i stymulujące układ immunologiczny. Korzeń lukrecji zawiera także inhibitory 5-lipooksygenazy, które działają hamująco na różnego rodzaju wirusy.

WŁAŚCIWOŚCI

Działa wykrztuśnie, przeciwalergicznie, przeciwwirusowo i osłaniająco na błony śluzowe. Przyspiesza proces gojenia owrzodzeń. Korzeń lukrecji stosuje się z powodzeniem przy zapaleniu migdałów, suchym kaszlu, zapaleniach wątroby i dwunastnicy. Korzeń lukrecji wykorzystywany jest również w kosmetykach dzięki swoim nawilżającym właściwościom.WYKORZYSTAJ NASZE PRODUKTY
Jeżeli chcielibyście spróbować korzenia lukrecji to zachęcamy do spróbowaniu znajdujących się w naszej ofercie produktów (wystarczy kliknąć w obrazek, żeby przejść do sklepu):